Haberler

Mobilyacılar Odası Başkanı Ayhan’dan Genel Değerlendirme

Mısır’da meydana gelen olaylara karşı kayıtsız kalmayan İnegöl Mobilyacılar Odası, iç savaşın bitmesiyle beraber Mısır’a özel Fiyat İndirimli mobilya kampanyası başlatacak. Mısırlı Müslüman halkın kalkınması için kolları sıvayan İnegöllü mobilyacılar, Mısır’daki iç savaşın bitmesini dört gözle bekliyor. İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, gazetemize mobilya sektörünü değerlendirdi.

İNŞALLAH İÇ PAZARDA HAREKETLİLİK HIZLANIR

İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, “Ramazan ayları her yıl genelde sektörümüz için sakin geçer. Çünkü, sıcaklar, oruç nedeniyle, badanaların yapılması gereken evlerde vatandaşlar Ramazan dolayısıyla çalışmak istemiyor. Düğün sezonları da Ramazan’dan önce yada sonra oluyor. Ramazan’da mobilya alıcıları gezerler fakat alışverişler bayramdan sonraya kalır. Sektörümüzde bu sene aynı olayla karşı karşıya kaldık. Ramazan’da hiç iş olmadı dersek, haksızlık olur. Ramazan’da da işlerimiz oldu fakat diğer aylara göre daha sakindi. Ramazandan sonra düğün sezonunun da hızlanmasıyla sektörümüzde bir canlılık başladı. İnşallah bundan sonra daha iyi olacak. Türkiye genelinde yapılan araştırmaya göre, yüzde 70’i Ramazan bayramından yılbaşına kadar olan dilim içerisinde düğünler oluyor. Türkiye genelinde olacak düğün sayısı 500 bin civarında. Bu düğünlerin mobilya sektörüne, beyaz eşyaya ve diğer sektörlere hareket getireceğini düşünüyorum. Çünkü bizim örf ve adetlerimizde düğün önemlidir. İnşallah iç pazarda hareketlilik hızlanır” dedi.

İÇ SAVAŞLAR SEKTÖRÜ BALTALADI

Dış pazarda da, komşulardaki istikrarsızlık, iç savaşlar, ekonomilerinde sıkıntı olan ülkelerin de sektöre balta vurduğunun altını çizen Başkan Özcan Ayhan, “Mısır ve Suriye’deki hiç tasvip etmediğimiz antidemokratik darbeler, bizi derinden yaraladı. Müslüman kardeşlerimizin hunharca katledilmesi bizi çok üzdü. Mobilya satmaktan ziyade, insanların uzaktan keskin nişancılar tarafından sanki av avlar gibi vurulmaları bizi yaraladı. İnşallah Suriye ve Mısır’daki iç savaşlar biter. Halkın gördüğü zülümler biter inşallah. Allah onların yardımcısı olsun. İnşallah bu beladan bir an önce kurtulurlar. Biz de çok mutlu oluruz” diye konuştu. DESTEĞE HAZIRIZ İç savaşların bitmesi halinde destek vermek için yardımcı olacaklarını vurgulayan Ayhan, “Mobilyalarımızı gerekirse daha ekonomik şartlarda satmaya hazırız. Yeter ki bu ülkeler toparlansın. Özel indirimli fiyat konusunda kampanya başlatırız. Suriye ve Mısır’a gerekirse özel fiyatlarla destek olmaya hazırız. Suriye’de oturacak doğru dürüst ev bile kalmadı. Halkın üzerine bombalar yağıyor. İnsanlar gerçekten perişan. Elimizden geldiğince o ülkelere yapacağımız ihracatlarda daha ekonomik fiyatlar politikası uygulamak için, mobilyacılarımıza çağrı yaparız. Yeter ki o ülkelerdeki akan kan dursun. Bu konuda mobilyacılarımızın cömert olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

DÜŞMAN OLDUĞUMUZ ÜLKELERİN EKONOMİLERİ DÜZELSİN DİYE  DUA EDİYORUZ

Eskiden mobilya ihracatında İnegöl’ün tercih ettiği ilk ülkenin Yunanistan olduğunu, ancak Yunanistan’da yaşanan ekonomik krizle beraber geri planda kaldığını aktaran Ayhan, “Yunanistan’daki ekonomik kriz İnegöllü mobilyacıyı etkiledi. Dünyanın global hale gelmesinin sebeplerinden biri komşumuzdaki yangın bize de zarar veriyor. İç savaş bize de zarar veriyor. Eskiden düşman olduğumuz ülkelerin bir an önce ekonomilerinin düzelmesi için, bizde dua eder duruma geldik. Üretim yapan bizim gibi iller, ilçelerin iç pazarda ürünlerini tüketmesi mümkün değil” ifadelerini kullandı.

DALGASIZ DENİZDE KAPTANLIK YAPMAK KOLAYDIR

Kasım ayında yapılacak olan EXPO fuarının da İnegöl’e olumlu yönde etki yapacağını belirten Ayhan, “Bu sene daha çok yabancının ilçemize geleceğini düşünüyorum. Çünkü fuarlarda deneyim kazandık. Fuar alanımıza yapmış olduğumuz portatif bina benzeri ilavemiz var. Buraya da 25 firmamız katılacak. Bu sene katılımcı firma sayımız biraz daha artacak. Katılımcı portföyümüzde genişlemiş olacak. Ziyaretçilerimiz inşallah memnun olur. Tüm sektörlerde iniş çıkışlar olur. Önemli olan bu zamanlarda gemiyi iyi idare etmek. Dalgasız denizde kaptanlık yapmak kolaydır belki ama dalgalı denizlerde de marifet ister. İşverenlerimizin daha dikkatli politika izlemelerini, ilerisini görmedikleri yatırımlarda, kredilerde firmanın bu günkü şartlarını da değerlendirip, borçlanma yapmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü sektörümüz bir anda saman alevi gibi bazen parlar, bazen de çok sakin dönem olur. Bunları göz önünde tutmak lazım” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir