Genel, Köşe Yazıları

Kenan KAHRAMAN

Mobilyaya adını veren İnegöl, gerek Türkiye’de gerekse dünyada adından söz ettiren önemli bir yerleşim yeridir. İnegöl ve mobilya bir araya gelince “İnegöl Mobilyası” markasını oluşturuyor. Bu marka başka hiçbir şehire nasip olmamıştır. 100 yıldır bıkmadan, usanmadan mobilyacılık iş koluna alın terini, emeği ve gücüyle birleştiren İnegöl’ün mobilya üreticileri bugün hak ettikleri yere gelmişlerdir. Her geçen gün de yeni yatırımlarla özellikle II. Ağaç İşleri Organize Sanayi Bölgesi’nde de yaptıkları yatırımlarla gelecek on yılda Türkiye ve dünya mobilya pazarında çok önemli bir konumda olacakları da bir gerçektir.

İşte tüm bu gelişmeleri araştırarak siz değerli okuyuculara sunmak için yaklaşık iki yıl süren araştırmalar yaptım.

Yapılan çalışmada; mobilya tarihiyle ilgili gerek ülkemizde ve gerekse İnegöl’de derli toplu bir araştırmaya rastlamadım. Konu ile ilgili daha çok mobilya ustaları ile yapılan söyleşiler ve kendilerine ait fotoğraf ve belgelerden yararlandım. 1957 tarihinden itibaren İnegöl’de yayınlanan yerel gazete arşivi ile Bursa’da yayınlanan gazeteler, bu güzel ve özel çalışmaların yolunu aydınlattı. Başladığım çalışmayı hazırlarken, oda yönetiminden çok yakın ilgi ve alaka gördüm. Odanın genel Sekreteri Kamuran Balkan’ın olağanüstü çalışma ve yardımları işimi kolaylaştırdı.

Fuarlar bölümünün hazırlanmasında ise, MODEF’ten alınan bilgi ve belgeler çok yararlı oldu. Onlarca eski mobilyacı ustası ile söyleşiler yaptım. Tüm bu çalışmalar sonunda kitap; sandalyecilik, mobilyacılık ve mobilya fuarları adıyla üç ana bölümden oluştu.

Kitabımın oluşumunda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.

Kenan KAHRAMAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir