Genel, Köşe Yazıları

Özcan AYHAN

İnsanlığın varoluşu ile birlikte hayat mücadelesi de başlar. Bu mücadele bazen kolay, bazen de çok çetin ve zorluklarla doludur. İnsanoğlu’nun bu hayat mücadelesinde, zanaatkarlar ve sanatkarlar her daim ön planda yer almışlardır. Bu nedenle halkın düşünce, dünyasında sanat daima altın bilezik olmuştur. Bugün dahi bu düşünce değerini arttırarak toplum yaşamında yerini korumaktadır.
İşte bu altın bileziklerden birisi de İnegöl’le özdeşleşen özelliğiyle “mobilyacılık “tır. Bu meslek çeşidinin varlığı yüzyıllar öncesine dayansa da, İnegöl’de 1900 yılların başından itibaren görülmeye başlar. Ülkemizde yüzyılın başından itibaren ön plana çıkan ancak yöresiyle özdeşleşen ilk yerleşim yeri İnegöl olur. Bu gelişme zamanla daha da ilerleyerek bugün ülkemizde önemli bir konuma ulaşmıştır.
Biz de İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası yönetimi olarak bu mesleğin İnegöl’de doğuşunu, gelişimini ve bu mesleğe emek vermiş, gönül vermiş, alın terini akıtmış olan bu zanaatkarlara olan vefa borcunu bir miktar da olsa ödeyebilmek amacıyla “İnegöl Mobilya Tarihi” adıyla bir kitap yazılmasına karar verdik. Bu kitabı da, İnegöl üzerine araştırmaları ve çeşitli kitapları da bulunan Araştırmacı Yazar Kenan Kahraman’ın yazmasını uygun gördük. Uzun uğraşlar sonunda hazırlanmış olan elinizdeki bu kitabı meslektaşlarımızın ilgisine ve bilgisine sunmaktan da mutluluk duyuyoruz.
Hayırlı olması dileğiyle.

Özcan AYHAN
Başkan

Bir cevap yazın