Haberler

Dünya Türkiye’ye Ambargo Uygulayamaz

İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, “Ülkemizin ticaretinde düşüş değil artış var. Bu artış ile ticaret ile siyasetin ayrı olduğunu Türkiye dünyaya ispatladı” dedi.

Yerli üretim çağrılarının dış ticaret rakamlarına olumlu yansımasını değerlendiren İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, “Dünya Türkiye´ye ambargo uygulayamaz. Döviz kurlarının yükselmesi ve ekonomik dalgalanma sonrası yapılan yerli üretim çağrıları etkisini göstermeye başladı. Ülkemizin ticaretinde düşüş değil artış var. Bu artış ile ticaret ile siyasetin ayrı olduğunu Türkiye dünyaya ispatladı. Temmuz ayında ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,6 artarken ithalat yüzde 6,7 azalması ülkemizin doğru yolda olduğunu göstermektedir. Ancak bu rakamlar henüz yeterli değil. Cari açığı azaltmak için yerli üretimi ve ihracatı daha da artırmalı ve gereksiz ithalattan kaçınmalıyız” dedi.

İHRACATTA ARTIŞ BEKLENİYOR

İhracat rakamlarının geldiği noktayı sevindirici ancak yeterli bulmadığını ifade eden Ayhan, “Temmuz ayında dış ticaret açığı yüzde 32,6 azalarak 5 milyar 982 milyon dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı geçen yıl Temmuz ayında yüzde 58,7 iken, bu Temmuz ayında yüzde 70,2´ye yükseldi. Bunda milli ve yerli üretim seferberliği için başlatılan çalışmalar ve yapılan çağrılar büyük oranda etkili oldu. Vatandaşlarımız çağrılara kulak vererek ithal ürünlerden kaçınırken ihracatçılarımız da ürettiği ürünlerin dış ülkelere satışında artış sağladılar. Bu ayın sonunda ihracatta yüzde 40´a yakın bir artış bekliyoruz. Ülke ekonomisinin bu durgunluktan kurtulması için düşen ithalatın daha da minimum seviyeye inmesi ve yerli markaların pazarlardaki payını artırmaya çalışmalıyız” ifadelerini kullandı.

Ayhan, özellikle 23-28 Ekim 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan MODEF Expo Fuarında mobilyacılarınihracatlarınında artacağını dile getirdi.

Bir cevap yazın