Başkan, Haberler

Mesleki Eğitim Artırılmalı

İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, mesleki eğitimin güçlendirilmesinin, ekonomiye yatırım niteliğinde olduğunu söyledi.

İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, mesleki eğitimin artırılmasına yönelik açıklamalarda bulundu. Ayhan, “2018-2019 eğitim ve öğretim yılının başlaması tüm velilerimizi heyecanlandırıyor. Ekonominin güçlenmesi, özellikle genç işsizliğin azalması için mesleki eğitimin önemi çok büyük. Her fırsatta dile getirdiğimiz nitelikli eleman ihtiyacının karşılanması için ancak bu yolla mümkün olur” dedi.

“MESLEKİ EĞİTİM DAHA FAZLA GÜÇLENDİRİLMELİ”

Mesleki eğitimin istihdama büyük katkılar sağladığını belirten Ayhan, “İşsizliğin azalması, esnafımızın yanında çalıştıracak çırak bulması için mesleki eğitimin önemini her zaman vurguluyor ve destekliyoruz. Birçok sektörün ihtiyacı olan ara eleman ihtiyacını ancak bu yolla karşılayabiliriz. Mesleki eğitim ve nitelikli iş gücü, uluslararası geçerliliği bulunan bir belge ile yurt dışında da istihdam imkânı bularak ülkemizin küresel ekonomide rekabet edilebilirliğini artırır. Bu sebeple mesleki eğitim daha da güçlendirilmelidir’ diye söyledi.

“GENÇLERİN VE EKONOMİMİZİN MESLEKİ EĞİTİME İHTİYACI VAR”

Son ekonomik gelişmelerde mesleki eğitimin ve yerli üretimin öneminin bir kez daha öne çıktığına işaret eden Ayhan, “Ekonomide ayaklarımızın üzerinde durabilmek ve dünya ile yarışmak için mutlaka mesleki eğitime daha çok önem vermeliyiz. Ara eleman ihtiyacının varlığından ve yetiştirilmesinden söz ederken bunun nitelikli ve donanımlı olması gerektiğinin altını çiziyoruz. Mesleki eğitimde ne kadar yol kat edersek kaliteli yerli üretim o derece artar. Kaliteli yerli üretimin artması, ihracatın artmasıdır. Bu da dünya ile mücadele demektir. Çünkü yerli üretimin artması ile ithalata olan bağımlılık azalır, ihracat artar. Nitelikli iş gücü için donanımlı mesleki eğitim olmazsa olmazımız olmalıdır. Bu vesile ile 2018-2019 yeni eğitim ve öğretim yılının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın