Blog

2020 İnternet Alışverişinde Mobilya Sektörü

Ticaret Bakanlığı tarafından 2020 yılı ikinci altı ayına yönelik açıklanan E-ticaret raporunda, e-ticaretle ilişkili birçok sektöre ait büyüme rakamları yer aldı. Paylaşılan ayrıntılı raporda, büyüme hızı ile öne çıkan sektörlerden biri mobilya ve dekorasyon sektörü oldu. Mobilya ve ev tekstil ürünleri ile ev-bahçe ürünleri bir önceki senenin ilk altı aylık dönemine göre % 95 oranında artışı ve 2.1 milyar liralık satın alım rakamını, internet işlemleri kapsamında elde etti.

Sektör temel alınarak taksitli işlemlerin toplam oranı incelendiğinde, ev mobilyaları ve dekorasyon ürünleri alışverişlerindeki taksitler toplam dilimin % 68’lik kısmını kaplıyor. % 45’lik oran ile beyaz ise ikinci sırada yer alıyor. İnternet üzerinden sadece mobilya alımlarında değil, taksitli mobilya alım işlemlerinde de yükseliş olduğu rapora yansıdı.

İnternetten Mobilya Alımları Neden Artıyor?

İnternet alışverişlerinde mobilya alım taleplerinin artması, online adımlarda alıcıların daha hızlı karar verebilmesine bağlandı. Diğer yandan, sunulan indirim avantajları, mobilya ürünlerinin internet üzerinden alınmasına ortam hazırladı. Sadece ürün temin aşamasında hızlı karar verme değil, fiyat karşılaştırması yapabilme, marka sorgulama, model sorgulama, güvenli ödeme, mobilya görsellerini yakından incelme avantajları sayesinde 2.1 milyar satış rakamına ulaşıldığının altı çiziliyor.

Dünya genelinde her sene 15 milyondan fazla tüketici mobilya alışverişini internet üzerinden gerçekleştiriyor. Dünya genelinde yayınlanan raporlar incelendiğinde, Avrupa mobilya pazarının toplam gelirinin % 9’luk kısmını sadece online mobilya satışlarından elde edildiği açığa çıkıyor.

Türkiye sınırları içinde ve dünyada, ev, mobilya dekorasyonu başlıklarının internet üzerinden aratılma oranları ise % 100’ün üzerine ulaştı. Bu popülerlik doğrudan internet satışlarına yansıyarak, % 95’lik artış etkisine yol açtı.

Rapora Göre İnternet Satışlarında Öne Çıkan Mobilya Çeşitleri Neler?

Mobilya kategorileri için rapor üzerinden yapılan eleme kapsamında en çok satışı yapılan ve internette en çok aratılan ürünlerin ise evde ofis yaratmak için uygun olan home ofis mobilyalar olduğu açığa çıkıyor. Bu ürünleri, internet satış yüzdelerindeki büyüme ile ikinci sırada minimal mobilyaların, üçüncü sırada modern tasarımlı mobilyaların, dördüncü sırada ise sade tasarımlı mobilyaların takip ettiği belirtildi.

2019 senesi online mobilya satışlarının 2 katını aşan 2020 senesi online mobilya satışları, 2021 senesinde hızlı yükselişine devam etmesi bekleniyor. İnternet mobilya satışlarına ilişkin rapor ele alındığında ev mobilyaları arasında en çok satışın yapıldığı ürün ise koltuk takımları oldu.

2020’nin son 6 aylık dönemi ve son günleri içinde koltuk takımı, televizyon ünitesi, çalışma masası satışlarında, internet üzerinde patlama yaşandı. Bu 4’lüyü takip eden en iyi internet satış yüzdeleri ise kamp sandalyesi, katlanabilir masa çeşitlerine aittir. Listeye bakıldığında internet kullanıcılarının en çok arattığı kelimeler arasında bu ürünlerin bulunması, insanların hem evde hem de dış mekanda kullanmak için online mobilya alışverişlerini tercih ettiklerini gösteriyor.

Bahçe mobilyalarına ilişkin yüksek internet satışları ise 2020 senesinin son iki ayında net şekilde raporlara yansıyor. İnsanların pandemi girişi ile birlikte kapalı mekanlara gitmeyi tercih etmemesi, bahçede vakit geçirmek ve alanı güzelleştirmek için bahçe mobilyalarından yararlanma yoluna gitmeleri, satışları bir adım öne taşıyor.

Rapor üzerinde 2020 senesinin 3. çeyreği incelendiğinde, ilginç bir madde görüntüleniyor. Bu madde salıncak modellerinde açığa çıkan satış yükselişine değiniyor. Rapora göre 2020 senesi 3. çeyreğinde salıncak satışları, internetten yapılan alışverişlerin etkisi ile artış gösterdi. İnsanların evlerinde eğlenceli aktiviteler yapmak istemesi ve çocuklar için daha keyifli bir alan yaratma ihtiyacı bu ürüne yönelik talepleri yükseltmiştir.

One thought on “2020 İnternet Alışverişinde Mobilya Sektörü

  1. Hakan dedi ki:

    Paylaşım için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir