Duyurular

Mobilya’da Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Ev dekorasyonunda ya da ofis iç mekan tasarımında renk uyumu, hem konforu hem de estetik algıyı önemli ölçüde etkileyen bir konudur. Evinizi dekore ederken dikkat edeceğiniz konulardan biri de mobilyaların renkleridir. Çünkü mobilyaları gösteren temel öğeler tasarımları olduğu kadar renkleridir. Hangi odada dekorasyon yapmak istiyorsanız ona uygun renklerde ve özelliklerde mobilyalar kullanmaya gayret etmelisiniz. Ancak pek çok kişi mobilya seçiminde renk detaylarına yeterince önem vermemekte veya bu detayları nasıl kurgulayacağı hakkında bilgi sahibi olamamaktadır.

Koltuk gibi temel mobilyalarda renk tonlarının tercih edilmesinde, odadaki diğer mobilya ve aksesuarların büyük önemi vardır. Örneğin duvar rengi, perdelerin rengi, halı ve sehpa gibi mobilyaların renkleri de bütüncül açıdan bakıldığında önem taşımaktadır. Küçük odalar için mobilya renk seçimi farklı bir konu yaratırken, büyük ebattaki odalarda kullanılması ve tercih edilmesi gereken temel renkler de farklılık gösterebilmektedir.

Mobilya’da Renk Uyumu

Eviniz veya iş yeriniz olsun, içerisinde huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşayabilmek için mobilyaların renk tercihlerinde kendi isteklerinizi ön planda tutmanız tavsiye edilmektedir. Dolayısıyla en başta bu uyarıya kulak kabartmakta fayda vardır. Sırf renkler arasında uyum var diye beğenmediğiniz ve sizi rahatsız eden bir renkte mobilya satın almamalısınız. Bu şekilde yaptığınız seçimlerde ileriki zamanlarda oda içinde sizi huzursuz edecek detaylarla karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla huzur verici bir harmoni yaratmanın dışında iç mekanı daha aydınlık veya daha karanlık gösterebilecek mobilya renkleri tercih etmeye özen göstermelisiniz. Uyumsuz renklerdeki mobilyaları da birbirleri ile kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Koltuk Takımlarında Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Salon ve oturma odası dekorasyonu konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Herhangi bir ev dekorasyonu işlemlerinde ilk planlanan yerler genellikle salon veya oturma odalarındaki mobilyaların tasarımlarıdır. Çünkü eve gelen misafirlerin ağırlandığı bu bölümler bir nevi evin vitrini olarak düşünülebilir. Koltuk takımlarında çok iyi bir şekilde düşünülmüş renk uyumlarının olması, her iki odada da dikkat edilmesi gereken temel unsurdur. Koltuk takımlarında renk dengesini yakalarken aynı zamanda diğer eşyaların kombinasyonu ve renkleri de göz önünde bulundurulmalıdır.

Koltuk takımı renkleri denilince akla genellikle ilk olarak gelen iki farklı renk tonları bulunmaktadır. Bunlar; geleneksel dekorasyon tasarımlarında bej rengi tonlarındaki koltuk ve oturma grupları ile modern dekorasyon tasarımlarında öne çıkan gri renkli mobilyalardır. Bu renk tonu yeşil ve sarı gibi soft renklerle kombinlerenerek kullanıldığında gayet şık ve estetik olarak göze hitap eden koltuk takımı renk seçimi yapılmış olacaktır. Fakat modern olduğu kadar samimi ve sıcak bir atmosfer yaratmak istiyorsanız bu renk tonlarının arasına mutlaka sıcak renk tonlarını serpiştirmenizde fayda vardır.

Mobilya Renklerini Seçerken Bütüne Bakmak

Tek tek mobilyaların kendine has tasarımları ve renkleri çok hoşunuza gitmiş olabilir. Ancak koltuk takımlarının ve diğer mobilyaların seçimlerinde genel tabloya bakmakta fayda vardır. Salon mobilyası dekorasyonu yapıyorsanız eğer, oturma grubu dışında duvarların renkleri, perdeler, kırlentler, TV ünitesi, sehpalar, kitaplık veya vitrin ile halılar gibi detaylı mobilyaların renklerini de göz önünde bulundurmanız önemlidir. Bu yüzden bir mobilya takımının rengi hoşunuza gitse bile bunun diğer mobilyalar ile birlikte nasıl görüneceğine önem vermeniz gerekmektedir. Ayrıca sadece renkler arasında uyum olsun diye sevmediğiniz renklerdeki mobilyaları da iç mekan tasarımında kullanmamanız gerekir. Bu sebeple içerisinde bulunmaktan keyif alacağınız alanlar yaratırken, kişisel zevklerinize en uygun renkleri kullanarak mobilya renk tercihi yapmanızda yarar vardır.

Sakinleştirici ve Huzurlu Bir Mobilya Dekorasyonu

Eğer rahatlatıcı ve huzur veren renklerde bir oturma odası tasarımı düşünüyorsanız, bunun için seçmeniz gereken mobilyaların renkleri de belirli düzeyde ve özelliklerde olmalıdır. Renklerin birbirleri ile uyumlu olması sizi rahatlamış hissettiren temel unsurların başında gelmektedir. Renk tekerleğinde uyumlu renkler birbirlerinin yanında yer almaktadır. Yan yana bulunan renkler, birbirlerinin karışımlarından oluştukları için uyumlu bir görünüm ortaya koymaktadır. Yüksek kontrastı ve canlı renkleri seviyorsanız tamamlayıcı renk seçimi yapmanız gerekecektir. Tamamlayıcı renkler de renk tekerleğinde karşılıklı durmaktadır. Bu şekilde kendi kişisel zevklerinize göre sakin veya hareketli bir iç mekan tasarımı yaratabilirsiniz. Koltuk rengini ve diğer mobilyaların renklerini bu şekilde kombine edebilirsiniz.

Bir cevap yazın