Duyurular

Elegant Yatak Odası Dizaynı Nasıl Yapılır?

Elegant yatak odası dekorasyonu sırasında bazı noktalara özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu noktalar arasında; hangi tarz mobilyanın kullanılacağı, ne renk duvar boyasının duvara uygulanacağı, perdenin, halının, yatak örtüsünün renk uyumunun yakalanması gerekliliği, odadaki aydınlatma sisteminin seçimi ve odaya uygun aksesuarların kullanımı yer almaktadır. Yatak odası dekorasyonu için verilmesi gereken ilk karar, yatak odasının hangi tarzda istendiğinin belirlenmesidir. Farklı bireylerin farklı oda tarzları bulunmaktadır. En uygun oda tarzının belirlenmesi için bireyler, yatak odası örneklerini incelemelidir. İleride pişmanlık yaşanmaması açısından, seçilecek tarzın yansıtılması için kullanılan mobilyaların kaliteli olması önemli bir ayrıntıdır.

Her Beklentiye Uygun Farklı Yatak Odası Tarzları

Farklı yatak odası tarzları arasından seçim yapmak bazen çok güç olabilmektedir. Bireylerin tarzı belirlerken kişisel beklentilerine ve zevklerine göre seçim yapması gerekmektedir. Bohem yatak odası tarzı, sahil yatak odası tarzı, klasik yatak odası tarzı, elegant yatak odası tarzı gibi farklı pek çok tarz bulunmaktadır. Bu tarzlar arasından seçiminiz elegant yatak odası tarzı ise, odada elegant stili yansıtan mobilyalar ve aksesuarlar kullanılmalıdır. Mağazaya yatak odası mobilyası almaya gidilmeden mutlaka odanın boyutları ölçülmeli, yapılan ölçümler doğrultusunda mobilya boyutlarına karar verilmelidir. Aksi takdirde mağaza içerisinde küçük gibi görünen mobilyalar, eve geldiğinizde odanıza sığmayabilir. Bunun yanı sıra, yatak odasında doğru boyutlarda mobilyaların kullanımı size hareket alanı bırakmakta ve dolaylı olarak sizin odada daha mutlu olmanızı sağlamaktadır.

Sakin bir atmosfer oluşturmak için, odada geçirilen her an sizi rahat hissettirecek tarzda mobilyalar kullanmanız yararınıza olacaktır. Ayrıca bu atmosferin korunması için oda içerisinde yer alan eşyaların uyumlu renk ve desenlere sahip olması gerekmektedir. Geceleri rahat bir şekilde dinlenebilmek ya da sabahları kahvenizi alıp kitap okuyabilmek için uygun bir elegant tasarım isteniyor ise ana planda açık renk tonların kullanılması önerilmektedir. Doğal ahşap görünümü absorbe etmeden koruyan krem rengi, beyaz ya da açık kahve tonları, elegant yatak odası tasarımı için sıkça kullanılan renklerdendir. Yatak odasının daha romantik temada olması isteniyor ise aksesuar ve detay sayısı artırılmalıdır. Özellikle perdelerde yer alan büyük gösterişli aksesuarlar, romantik yatak odalarının vazgeçilmezleri arasındadır.

Yatak Odasında Bir Eşyanın Özelleştirilmesi

Yatak odası dekorasyonu konusunda akıldan çıkarılmaması gereken önemli bir ayrıntı; yalnızca bir adet eşyanın ön plana çıkarılması olmaktadır. Yalnızca bir eşyanın gösterişli tercih edilmesi, yatak odasının sakin kalmasını ve size huzur vermesini sağlamaktadır. Tüm eşyaların gösterişli ve şatafatlı oluşu, odada kalan bireylerin yorulmasına neden olmaktadır. Bireyler yatak odalarından çıktıktan sonra bir daha girmek istememekte ve bu durum tamamen odadaki eşyalardan kaynaklanmaktadır. Eğer çok fazla gösterişe sahip bir yatak başlığı kullanılıyor ise diğer eşyaların sade olması yararınıza olacaktır. Elegant yatak odası seçimlerinizde kullandığınız eşyalarınızın sade olması, yatağınızın ön plana çıkmasını sağlayacaktır.

Yatak Odası Dizaynında Önemli Nokta: Uyum

Yatak odası dekorasyonunda genel olarak dikkat edilmesi gereken temel nokta; uyumdur. Özellikle sağlıklı ve huzurlu bir uyku geçirmek konusunda hassas iseniz ve uykuya dalmanızı zorlaştıracak bir ortamdan uzak durmak istiyor iseniz, yatak odanız için uyumlu parçaların bir araya getirilmesi gerekmektedir. Bunun için birbirine yakın farklı renk tonlarını, benzer dokular ile kombin yaparak güzel bir ortam yaratabilirsiniz. Yatak odası için önemli konumda olan perdeler ile odadaki diğer eşyalar arasında uyum sağlayabilmek son derece önemlidir. Eğer odadaki eşyalarda krem rengi ya da açık kahve rengi kullanılıyor ise yatak örtüsü ve perdelerde de bu renkler tercih edilmelidir. Bu şekilde hayal edilen uyum dolu oda istenen formata sahip olacaktır. Bu renkler ile birlikte toprak renkleri de yatıştırıcı etkisinden dolayı tercih edilebilmektedir.

Yatak odası dizaynı için kullanılacak diğer bir aksesuar da doğal görünümlü taşlardır. Doğal görünümlü duvar taşları ya da duvar panelleri sayesinde yatak odaları son derece zarif bir tasarıma kavuşmuş olacaktır. Doğal taşın yalnızca öne çıkarılmak istenen duvar üzerine kaplatılması odanın şık durması açısından daha iyi olacaktır. Odadaki eşyaların renk uyumlarını sağlanabilmesi için duvar rengi, fon perde rengi, yatak örtüsünde kullanılacak renk ve halıların maksimum üç ya da dört farklı renge sahip olması gerekmektedir. Bu renkler yatak odası içerisinde eşit oranlarda dağıtılmalıdır. Elegant yatak odası dizaynı için kullanılan fon perdelere en uyumlu renkler kiremit, bej, gri ya da vizon olmaktadır.

Yatak odasında kullanılan aydınlatma ve aydınlatmayı destekleyecek abajur, led, lambader ve spot aydınlatmaların, tasarlanan ana dekora uygun seçilmesi önemlidir. Bu ürünler, mobilyalar kadar önemsenerek alınmasa da seçiminin en az onlar kadar dikkatli şekilde yapılması gereken ürünlerdir. Odanın aydınlatmasının hangi renk olacağı ve abajurun yatak odasında kullanılan ana renkler ile uyumu, bireylerin yataktan mutlu bir şekilde uyanmasına yol açacaktır.

Bir cevap yazın