mobilya seciminde renk uyumu tercihi
Blog

Mobilya Seçiminde Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Mobilya seçiminde renk uyumu daha etkileyici ve estetik açıdan doğru olan mobilyaları tercih etmeniz için doğru seçenekleri size sunacaktır. Ev dekorasyonu için çok önemli olan mobilyaların ortama doğrudan estetik açıdan etkileri olduğundan renk uyumları da kullanılan alan için büyük önem taşımaktadır.

Mobilya ve Renk Uyumu Arasındaki İlişki

mobilya ve renk uyumu

Mobilya ve renk uyumu arasında tahmin ettiğinizden çok daha fazla ilişki bulunmaktadır. Mobilyaların şık görünüme sahip olmaları sadece tasarımlarından ibaret olmayıp kullanılan alanın rengine göre de belli olmaktadır. Örneğin duvarları krem renginde olan bir alan için krem renginde mobilya seçmeniz son derece kötü bir görünüm yaratacaktır.

Mobilyalar için renk uyumu için en öncelikli konu kullanılacakları alan için bütünlük ve uyum göstermelerini sağlamaktır. Bu bakımdan doğru mobilya rengi seçimi mobilyalarınızın güzelliğini daha iyi şekilde ortaya çıkarmak için etkili olacaktır. Mobilyaların boğucu olmaması, ortam ile dengeli bir görünüm sergilemeleri ve alanda daha iyi bir estetik algı yaratmaları için bu renk uyumuna çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Renklerin psikolojik olarak da insanlar üzerinde etkisi olduğundan doğru renklerin tercih edilmesi psikolojik olarak da daha güzel bir görünümün elde edilmesi açısından katkı sunmuş olacaktır. İçerisinde kendinizi huzur içinde hissedeceğiniz renk tercihlerinde bulunmak için mobilyalara göre ayrım yapmak gerekmektedir. Mobilyalarınızın renk uyumları için en önemli noktalardan birisi ise mutlaka mevcut tasarımı tamamlamasıdır.

Koltuklarda Renk Uyumu

Mobilya denilince ilk akla gelen koltuk takımları olduğu için mobilya seçiminde renk uyumu en çok dikkat edilmesi konu olarak öne çıkıyor. Salon ve oturma odalarının tasarımları hem ev sakinlerinin hem de misafirlerin çok sık kullandıkları alanlar oldukları için çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Bu alanlara yönelik etkileyici ve iyi tasarım özelliklerini vurgulamak için koltuklarda renk uyumuna dikkat edilmelidir. Esasında koltuklarda renk uyumundan daha çok renk uyumu yakalanması gerekmektedir. Örneğin bej rengi tüm odalarda koltuk takımları tercihinde bulurken en çok tercih edilen renk tonlarını oluşturmaktadır. Fakat modern tasarıma sahip dekorasyonlar için bej rengi daha az kullanılmakta olup yerini gri ve tonlarına bırakmıştır.

Bu yüzden gri renk şık bir renk olmasına rağmen mesafeli durulması gereken bir renktir. Eğer koltuk kullanılacak alanın duvar rengi gri ve tonlarından oluşuyorsa bu durumda yumuşak tonlara sahip olan koltuk rengi seçiminde bulunabilirsiniz. Odanızda daha soğuk ve mesafeli dekorasyon yapmak istiyorsanız bu durumda da böylesi bir kombinasyon kullanmak harika bir görünüm ortaya çıkaracaktır. Eğer sıcak bir hava yaratmak istiyorsanız koltuk takımlarında turuncu ve koyu kırmızı gibi renkleri tercih edebilirsiniz.

Bunun yanında koltuklarda renkli kırlent modelleri de kullanarak daha güzel görünümler de elde etmeniz mümkün olmaktadır. Koltuk renklerini belirlerken kırlent renklerini de tercih edebilirsiniz.

TV Ünitesinde Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

tv unitesinde renk uyumu nasil olmali

Günümüzde her evin olmazsa olmazı haline gelmiş olan TV üniteleri için renk uyumu da yine kullanılan diğer mobilyalara ve duvar rengine göre belirlenmelidir. Ancak üniteler için tasarım da önemlidir. Modern tasarıma sahip olan ünitelerde siyah tonları güzel bir görünüm sağlamaktadır. Bunun yanında daha geleneksel çizgilerin olduğu üniteler için beyaz, bej ve ahşap rengi görünümleri tercih etmeniz halinde oturma odasında dengeli bir renk uyumu sağlayabilirsiniz. Ünitenin siyah olması genelde tercih edilmez çünkü televizyon çerçevesi genelde siyah olduğu için ünitenin de siyah olması ekranın olduğundan daha küçük görünmesine yol açacaktır.

Yemek Takımlarında Renk Seçimi Nasıl Olmalı?

Yemek takımlarında renk seçimi için yemek odasının ana renkleri temel alınacağı gibi dengeli bir çarpıcılık yaratmak için zıt tonlar da kullanılabilir. Örneğin duvar rengi olarak kırmızı tonlarında olan yemek odasında siyah ve tonlarında yemek takımları kullanmak estetik açıdan son derece etkileyici olacaktır. Duvarları beyaz olan yemek odalarında ise Akdeniz havası yaratmak için mavi ve tonlarında olan renkleri kullanmak daha etkileyici ve güzel bir görünüm elde etmeniz açısından yine yardım sunmuş olacaklardır. Yemek takımında renk seçimi için ayrıca geleneksel ahşap tonlarında renkleri kullanmanız da klasik ya da modern tasarıma sahip olan alanlarda etkili bir görünüm yaratmanız için yine fırsat sağlayacaktır.

Ayrıca Casual tarzda salon dekorasyonu bilgilerine bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir