mobilya kalitesine nasil bakilir
Duyurular

Mobilyanın Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Mobilyanın kalitesi nasıl anlaşılır sorusu uzun süreli ve dayanıklı mobilyalar kullanmak isteyenler için büyük önem taşıyor. Mobilyalar farklı malzemelerden yapılabildikleri için dayanıklı mobilya seçmek için belirli noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Mobilyalarda Kalitenin Önemi Nedir?

mobilyalarda kalite onemi nedir

Mobilyalarda kalitenin önemi uzun süreli ve dayanıklı mobilya kullanımına dayanmaktadır. Bu sayede daha uzun süreli mobilyalar dayanıklılık göstererek maddi açıdan da rahatlama sunabilmektedirler. Aynı şekilde kaliteli mobilyalar daha fazla şık durmakta ve kullanıldıkları alanın da daha güzel görünmesine yol açmaktadırlar. Kaliteli olan mobilyalar kolayca yıpranmadıkları, deforme olmadıkları ve uzun süreler boyunca kullanıma uygun oldukları için rahatlıkla kullanım olanağı elde etmiş olursunuz.

Mobilyalar yapılarına göre kullanıldıkları malzemelere göre farklılık gösterirler. Öncelikle kaliteyi fark etmek için mobilyanın hangi malzemeden yapıldığı mutlaka göz önünde tutulmalıdır. Örneğin mdf, sunta, ağaç malzemeler mobilya üretimi için en sık tercih edilen malzemelerdir. Mobilyaların ayaklarında ya da farklı bölgelerinde metal gibi alaşımlar da kullanılsa da ana iskelet her zaman ahşaba dayanmaktadır. Ahşabın kalitesi de mobilyanın kullanım süresini doğrudan etkileyen bir seçenek yaratmaktadır. Bunun yanında mobilyanın üretimi için kullanılan ağaç da kalitesini etkileyen önemli noktalardandır. Son olarak işçiliğe de dikkat etmeniz yine mobilyanın kalitesi hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Teşhir Ürünler Kalitesiz mi Olur?

Teşhir ürün alınır mı sorusu daha uygun fiyatlara satışa sunuldukları için mobilya alacaklar tarafından merak edilmektedir. Öncelikle bu konuda bilinmesi gereken her teşhir ürünün kötü olmadığıdır. Sehpa, masa, koltuk, kanepe, dolap ve benzeri hangi mobilya alınmak isteniyorsa teşhir ürünler de satın alınabilir. Ancak teşhir ürün alınacaksa bu türeden ürünlere çok daha dikkatli bir şekilde yaklaşmak gerekmektedir. Bu açıdan ürünü incelerken belirli noktalara dikkat etmelisiniz. Ürünü kontrol ettiğinizde gözle görünür bir deforme ya da hata yoksa, bu durum mobilyanın temiz olduğunu gösterir. Bir ihtimal olarak örneğin koltuk alırken görünürde teşhir üründe bir sorun yok ama yine de süngeri ile aklınıza soru işaretleri geliyorsa, bu durum için yapacağınız hiçbir şey yoktur. Çünkü yeni alacağınız teşhir olmayan bir kanepenin de süngerinde sorun çıkma ihtimali bulunmaktadır. Teşhir koltuğun süngerini dokunarak ve oturarak test etmeniz kalitesi hakkında fikir sahibi olmanıza yetecektir.

Az süreler kapsamında teşhir edilmiş mobilyaları tercih edebilirsiniz. Fakat zaman olarak fazla teşhir edilmiş mobilyalarda lekelenmeler olması muhtemeldir ve çok fazla kişi tarafından kullanılmış olabilir. Ayrıca uzun süreli teşhir edilen mobilyalarda renklerinde de solma görülebilir. Bu yüzden uzun süreli teşhir edilmiş mobilyaları almamanız daha iyi olacaktır. Fakat az süreli teşhir edilmiş mobilyaları almanız mümkündür.

Mobilya Kalitesini Belli Eden Ağaç Türü Nedir?

mobilya kalitesini belli eden agac turu

Mobilyanın kalitesi için üretilmiş olduğu ağacın ne olduğunu öğrenmek işinize yarayacaktır. Mobilya sektöründe çok çeşitli ağaç türleri kullanılabilmektedir. Sık kullanılan ağaçların başında çam, ladin, kavak, gürgen gibi ağaçlar gelmektedir. En yüksek kalitede olan ağaç cevizdir ancak pahalı oluşu yüzünden genelde kaplama olarak tercih edilir. Ana iskelette ise gürgen ve kayın ağacından yapılmış olan mobilyaların ağaç kalitesi daha yüksek olmaktadır.

Mobilya Alırken Kalitesi Anlama Yöntemleri

Mobilya alırken kalitesini anlama yöntemleri için noktalara dikkat edebilirsiniz;

  • Ahşabın türünü mutlaka öğrenin. Genelde mobilyalarda 3 farklı türde ahşap kullanılır. Bunlar kaplama ahşap, masif ahşap ve suntalamadır. Üç tür arasında en kaliteli olan ise masif ahşap türüdür. Fiyat açısından ise daha yüksektir.
  • Satın almak istediğiniz mobilyanın, özellikle koltuk takımlarında yay sistemlerinin kalitesini kontrol etmeniz gerekebilir. Bu yay sistemlerinin kaliteli olması gerekmektedir. Kanepenin merkezine doğru sürekli biçimde baskı uygulayan ve sert bir yapıda olan yayların kullanıldığı kanepe ve koltuklarda rahat etmeniz oldukça zordur.
  • Mobilyada kumaş kullanılmışsa kumaş kalitesi de göz önünde tutulmalıdır. Kumaşlar solgun, deforme olmuş ya da kısa süreli kullanımlarda bile kendisini bırakacak gibi duruyorlarsa bu durum kumaş kalitesinin kötü olduğunu gösterir. Böyle bir kumaş malzemesine sahip olunması halinde bu tür mobilyalardan da uzak durmanız yararlı olacaktır. Aynı şekilde berjer, koltuk, sandalye seçiminde bu noktalara dikkat edilmelidir.
  • Mobilyalarda kullanılan yapıştırma yöntemi hakkında bilgi sahibi olmanız da mobilyanın kalitesini anlamanız açısından yardımcı olacaktır.

Ayrıca mobilya seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Bilgilerine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın