Duyurular

Hammaddeye ulaşmak imkansız hale geldi

Mobilya sektörünün ana hammaddesi olan MDF ve suntaya yüzde 100’ün üzerinde zam gelirken, üreticiler zamlı fiyattan bile ürün bulamıyor.

 

Ekonomik kriz ve koronavirüs pandemisi ile esnafın zor günler geçirdiği Türkiye’de dertli bir kesim de mobilya üreticileri. MDF ve sunta gibi sektörün ana hammaddesi olan ürünlere yüzde 100’ün üzerinde zam geldi. Bu zamlara rağmen ürün almak isteyen üreticiler piyasada MDF ve sunta bulamıyor. Hammadde sıkıntısının en büyük nedeni ise ihracat. Sıcak döviz girişi sebebiyle ihraç edilen rakip ülke Çin’e bile satılan ürünler iç piyasayı bitme noktasına getirdi.

“MDF 140 LİRAYKEN BUGÜN 285 LİRAYA ULAŞTI”

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İnegöl Marangoz ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, “2020’den beri sünger ve cam ile başlayan sıkıntımız 2021 yılının başında sunta ve MDF hammaddeleriyle devam ediyor. Hem yeterli düzeyde bulunmaması hem de fiyatlarda yaşanan zamlarla birlikte esnafımız ciddi sıkıntı yaşıyor. Türkiye genelinde hammadde tedarikçileri üretimlerine devam ettiler. 2020’nin ilk 6 ayı pandemi ile geçti. Son 6 ayda da yoğun taleple karşılaşıldı. Fakat 2021’in başlarında hammaddeye ulaşmak imkânsız hâle geldi. 18 milim ham MDF 140 lirayken bugün 285 liraya ulaştı. İçeriye lazım olan hammaddenin ihracata gittiğini öğrendik. İç piyasa sıkıntı çekmeye başladı. İnegöl’de 50-60 bin kişi bu meslekle geçiniyor. Bu zamların ve malzemenin yokluğu bizleri sıkıntıya sokuyor. Zamanında ürünlerimizi teslim edemiyoruz. Bu sadece İnegöl’ün değil, tüm Türkiye’nin sorunudur” ifadelerini kullandı.

One thought on “Hammaddeye ulaşmak imkansız hale geldi

  1. Yavuz Candan dedi ki:

    MDF ve diger urunler icin gerekli Wood Chips ton fiyati ne kadar oldu ki?

    Saglicakla kalin,

Bir cevap yazın