Haberler

ODA ÜYELERİMİZDEN 50 MİLYON $ İHRACAT

İnegöl Mobilyacılar Odası’na üye 297 esnaf, 2022 yılında 49,6 milyon dolar ihracat yaptı. Oda Başkanı Özcan Ayhan, bu rakamın 16 ilin ihracatından fazla olduğunu kaydetti.

 

 

İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, yönetim kurulu üyeleri Murat Esiner ve Hüseyin Küçük ile birlikte 2022 yılı ihracat rakamlarını açıkladı.

 

ERDOĞAN’I TEBRİK EDİYORUZ

Ayhan, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Seçimler ülkemiz için hayırlı olsun. Görevine devam eden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyoruz. Sanayicilere desteklerin artmasını, sanayi sitesi projelerinin hayata geçirilmesini bekliyoruz”

 

TÜRKİYE’DE İKİ ODADAN BİRİ

“Bizler her yıl Mobilyacılar Odası olarak ihracat rakamlarımızı sizlerle paylaşıyoruz. Seçim sürecinin ardından da sizlerle paylaşmak istedik. Biliyorsunuz İnegöl Mobilyacılar Odası ihracat yetki belgesine sahip Türkiye’deki iki odadan biridir. Bu yetki tüm Türkiye’de birliklerdedir. Ancak 8 yılı aşkın bir süre çalışmalarımızın sonucunda İnegöllü mobilyacı esnafının ihracatını rahatlıkla yapması için bu yetkiyi almıştık. O süreçten sonra da her yıl oda olarak üyelerimizin gerçekleştirdiği ihracat rakamlarını sizlerle paylaşıyoruz”

 

EN ÇOK İHRACAT AVRUPA’YA

“2022 yılında 297 üyemiz 49,6 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu 16 ilin ihracatından daha fazladır. Bu oda olarak bizim için bir gurur kaynağıdır. 2022 yılında odamızdan 3560 adet dolaşım belgesi ihracatçı firmalar tarafından alınmıştır. Ülkeler bazında oda üyelerimizin %21’inin Irak’a, %8’inin Libya’ya, %7’sinin Fransa’ya, %6’sının da İsrail’e mobilya ihraç ettiğini görüyoruz. Kıtalar bazında ise ilk sırada Avrupa’nın olduğunu söyleyebiliriz. İhracatçılarımız %39 Avrupa’ya, %37 Asya’ya, %22 de Afrika’ya mobilya satmıştır. Amerika kıtası ise %2 oranında kalmıştır”

 

GURUR DUYUYORUZ

“Her yıl odamızdan işlerini büyüten esnafımız Ticaret Sanayi Odasına geçiyor. Biz onlarla gurur duyuyoruz. Onların işlerini büyütmesinden, şirketleşmelerinden memnuniyet duyuyoruz. Onların büyümesi bizleri mutlu ediyor. Üretimler artıyor, sektör büyüyor. İstihdam için daha fazla insan gücüne ihtiyacımız var. İnegöl sanayi şehridir ve firma sayısı, bu sektörde çalışan sayısı artıyor artmalı da. Bizler de oda olarak geziler, fuar ziyaretleri yapıyor. MODEF, İTSO, İMOS ile birlikte yaptığımız yurtdışı gezileri, B2B’lere pandemide ara verdik, tekrar başlamayı düşünüyoruz”

 

 

MOBİLYA MARKAMIZI KORUYALIM

“Mobilyacı esnafımız üretmeye devam ediyor. Ürettiğini de gerek yurtdışı gerekse yurtiçinde satmaya devam ediyor. İnegöl mobilyası markamız ülkemizde olduğu gibi yurtdışında da büyüyor. Bu markayı korumak hepimizin görevi. Bunu unutmamamız gerekiyor. Bu markaya verilecek zarar hepimize zarar olarak dönecektir. Bu marka büyüdükçe hepimiz büyürüz. Esnafımızdan özellikle satış sonrası hizmetlerde daha dikkatli davranmasını rica ediyorum.”

 

ARTIK ÜRETMEYE ODAKLANACAĞIZ

Seçimlerin sonuçlanması ile birlikte bir belirsizliğin de ortadan kalktığını kaydeden Ayhan; “ Türkiye 90’lı yıllarda koalisyon hükümetleri dönemini yaşadı. Artık bu dönem sona erdi. Sanayici, üretici en çok tek başına iktidar olunan dönemde kazanmıştır. Belirsizlikler işleri de her daim etkilemiştir. Ekonomide dalgalanmalar bizi sıkıntıya sokar. Bu süreç artık sona erdi. Artık üretmeye odaklanacağız, büyümeye odaklanacağız” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

 

Bir cevap yazın