Duyurular

Dekorasyon Stillerinin Mobilyaları

Dekorasyon Stillerinin Mobilyaları

Her insanın zevki farklıdır. Bununla birlikte, insanların evlerinde ya da çevrelerinde görmek istedikleri şeyler farklılıklar içermektedir. İhtiyaçlar da aynı şekilde kişi sağlığına ya da fiziksel ölçülerine göre değişmektedir. Mimari alanda da bunlara göre şekillenen birçok stil bulunmaktadır. Bilinen pek çok dekorasyon stili birçok kişinin aradıklarını buldukları stillerdir. Birçok zevkin ortaya çıkmasıyla bu zevklere karşılık gelen ve uygun olan dekorasyon stilleri de ortaya çıkmıştır. Mekânda kullanılan dokulardan renklere kadar pek çok şey, o mekân için seçilen dekorasyon stilini temsil etmektedir. Bu faktörlerden en belirgini de şüphesiz mobilyalardır.

Her mobilyanın konforu ve kalitesiyle birlikte şekli ve tarzı da farklılık içermektedir. Bu mobilyalar uygulanacak olan stile göre seçilmekte ve kullanılmaktadır. Mobilyacılık sektörü de bu konuda rahatça uygun mobilyalara imza atabilmektedir.

 Modern Stilde Mobilyalar

Modern stil denilince akla hemen sadelik gelmektedir. Bununla birlikte, modern stildeki mobilyalar bulundukları ortamlarda şıklık yaratmaktadırlar. Zarif görüntülerinin yanında, dayanıklı olan bu mobilyalar pratik olarak kullanılabilecek türdendirler. Bu tarz mobilyalarda, genellikle keskin hatlar bulunmamaktadır. Yuvarlak ve yumuşak hatla ile kullanıcının rahat edebileceği şekildedirler.

Modern stilde önemli olan bir diğer konu da karmaşıklıktan uzak olmasıdır. Bu nedenle, kafa karıştırmayan yalın tasarımlar mevcuttur. Aynı zamanda, az eşya kullanılan ve boşluk hissinin oluşturulduğu mekanlarda mobilyalarda sıcak renkler kullanılarak ortama sıcaklık katılmaktadır.

Modern mobilyalarda genel olarak kullanılan renkler beyaz, siyah ve bej gibi nötr renklerdir. Bunun yanında, ahşap da modern mobilyalarda sıkça kullanılan bir malzeme olmaktadır. Ahşap rengi ile istenilen sıcaklık hissini ortama verebilen bir malzemedir. Metal ve cam malzemeleri de modern mobilyalarda görülebilecek türden malzemelerdir.

 Minimal Stilde Mobilyalar

Minimal mobilyalar modern mobilyalar gibidir. Sade şekilleriyle birlikte basit görüntüleriyle birlikte işlevsel özelliktedirler. Düzenin önemli olduğu bu stilde dolaplar önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle, büyük ve kullanışlı dolaplar bu stilin olmazsa olmazlarıdır. Mobilyalarda temiz görüntü oluşturulabilmesi için olabildiğince kütlesel olmaktadırlar.

Renk olarak da nötr renkler ve pastel gibi yumuşak renkler kullanılmaktadır. Oturma elemanları gibi mobilyalar için kadife gibi yumuşak ve şık görünen kumaşlar tercih edilmektedir. Bununla birlikte, ahşap modern stilde olduğu gibi minimalde de yaygın olarak tercih edilmektedir.

 Endüstriyel Stilde Mobilyalar

Endüstriyel tasarımın bir depodan ya da fabrikadan esinlenilerek oluşturulan bir stil olduğu bilinmektedir. Genellikle, kaba yapı olarak görünen bu mekanlarda mobilyalar için de endüstriyel bir görüntü geçerli olabilmektedir. Bununla birlikte, bu stile sahip mekanlarda antika gibi mobilyalar da sıkça tercih edilmektedir.

Bu stile sahip mekanlarda gri renk hakimdir. Yine aynı şekilde, nötr renkler ile bu mekanlar oluşturulmaktadır. Mobilyalarda metal ve ahşap malzemeleri tercih edilmekle birlikte metalik renkler ve mat siyah gibi renkler tercih edilmektedir. Aynı zamanda, kahverengi de endüstriyel stilde sıkça kullanılan bir renktir.

 İskandinav Stilde Mobilyalar

İskandinav mobilya tasarımında sadelik ve basitlik ön planda olmakla beraber bu mobilyaların görüntüleri dikkat çekici olabilmektedir. Bu tarzdaki mobilyalarda genel olarak beyaz renkler kullanılmaktadır. Bunun yanında ahşap, parlak plastik, alüminyum ve çelik gibi malzemeler ile mobilyaların malzeme listeleri oluşturulmaktadır. Bunun yanında, tekstil ürünlerine önem veren bu stilde doğal lif ve kürk gibi yumuşak kumaşlar da sıkça kullanılmaktadır.

Mobilyaların bir diğer özellikleri de fonksiyonel olmalarıdır. Dağınıklık gibi durumların istenmediği İskandinav stilde, düzeni oluşturan dolaplar gibi mobilyalar bu stilde sıkça kullanılmaktadır.

 Geleneksel Stilde Mobilyalar

Geleneksel stil denildiğinde görkemli mobilyalar direk göz önüne gelmektedir. Klasik desenler ya da detaylar denildiğinde akla gelen birtakım görüntüler vardır. Bu desenlerin üzerlerinde gezindikleri mobilyalar bu stilin bir parçasıdır. Kadife ve ipek gibi şık kumaşların oluşturduğu mobilyalar, çeşitli desenler ve dokular içermektedirler. Geleneksel mobilyalarda gerçek işçiliğin gözlemlenebilmesi mümkündür. Ahşap malzemelerde farklı şekillerde oymalar yapılarak mobilyalar süslenebilmektedir.

 Bohem Stilde Mobilyalar

Bohem stil rahatlık ile birlikte kaygısız bir tasarım stili olmaktadır. Rahat minderler ve oturma elemanları bu stilin olmazsa olmazlarıdır. Vintage görüntülü mobilyalar renkli duruşlarıyla bulundukları mekâna canlılık getirmektedirler. Tekstil ürünlerinin önemli bir yeri tuttuğu oturma mobilyalarında rahatlık sağlayacak kumaşlar kullanılmaktadır. Renkli ve rahat olması dışında mobilyalar için aşılamaz farklı kurallar bulunmamaktadır.

One thought on “Dekorasyon Stillerinin Mobilyaları

Bir cevap yazın