Başkanlar

Vahit SÜMER

1919 yılında Bulgaristan’ın Peştere kasabasında doğdu. Aile 1938 yılında İnegöl’e göç ettiğinde 19 yaşındadır. Mobilyacı Ali Usta’nın yanında çıraklığa başlar. Uzun yıllar burada çalışarak mobilya ustası olur. Ali Usta’nın sanatsal mobilyalarının yapımcı ustası olur. Mobilyacılığın ikinci kuşak üç-beş ustasından biri olur. Daha sonra da Altınbaş Camii yanında bir yerde kendi işyerini açar. Burada bombeli-gomalak cilalı gardıroplar, açık iskeletler, masalar gibi el işçiliği olan mobilyalar üretir.

Zamanla burası dar gelmeye başlayınca Hamidiye Mahallesi Yukarı Çayır Sokak’ta daha büyük bir yere taşınır. Burada yıllarca çırak, kalfa ve usta yetiştirir. Daima yeni ve işçiliği çok olan mobilyalar yapar. Fotoğraf makinelerinin mobilya akşamını sadece Vahit Sümer üreterek İstanbul’a ihraç eder.

Vahit Sümer, kibar ve çok saygılı bir İnegöl Beyefendisi olarak tanınır. İyi giyinmeyi, temiz ve tertipli olmayı, çalışanlarına daima öğütler.

17 Mart 1971-24 Şubat 1972 tarihleri arasında Marangozlar ve Mobilyacılar Derneği’nin bir yıla yakın başkanlığını yapar.

İbrahim Eroğlu, Naci Bayrak, Muharrem Sevdiverdi, Cemil Ustaer, Ahmet Kartal, Sadettin Ecer gibi onlarca usta yetiştirerek İnegöl Mobilyacılığına önemli katkılar sağlar.

Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Bir cevap yazın