Başkan, Haberler

İhracat Yolu Açılmalı

İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, Türkiye mobilya ihracatının son 5 yılda yüzde 25 arttığını belirterek, “Sektör 5,5 milyar dolarlık pazar büyüklüğüne ulaştı. Hızla büyüyen bu sektörde mobilyacı esnafının da ihracat yapabilme yolu açılmalı” dedi.

2023 HEDEFİ 10 MİLYAR DOLAR

Geçtiğimiz yıl mobilya ihracatının ithalatı 4’e katladığını belirten Başkan Özcan Ayhan, “Asıl işçiliği yapan zanaatkârlarımız desteklenmeli. Yurt dışına ihraç edilen dizi ve filmlerde yerli ürünlere buzlama yapılmadan yer verilmeli. İhracatın artmasındaki en önemli etken küçük esnafın desteklenmesi ile reklam ve tanıtımdır. Ülkemizin mobilya sektörü en hızlı büyüyen sektörlerinden birisi. Sektör üretimin yüzde 34’ünü ihraç ediyor. Geçtiğimiz yıl ihracat ithalatı 4’e katladı. İhracat 2,3 milyar dolar, ithalat ise 505 milyon dolar olarak gerçekleşti. Mobilya sektörümüz dış ticaret fazlası verdiğimiz nadir sektörlerden bir tanesi. En çok ihracat yaptığımız ilk 5 ülke ise, sırasıyla Irak, Almanya, Suudi Arabistan, Fransa ve ABD, en çok ithalat yaptığımız ülkeler ise Almanya, İtalya, Çin, Polonya ve Romanya oldu. 2023’te 10 milyar dolarlık bir pazar hedefleyen bu sektörün reklamlarla desteklenmesi gerekiyor. Bu destek sağlandığında sektör büyümesi hız kazanacak, işletmelerin kapasitesi artacaktır. Böylelikle istihdam artacak, ülkemiz 2023’deki mobilya satışında hedeflediği noktaya hızla ulaşacaktır” diye konuştu.

FUARLARA KATILIM DESTEKLENMELİ

Üretim kısmında olan mobilyacı esnafının da ihracat yapması için desteklerin artması gerektiğini ifade eden Ayhan, “İnegöl’deki mobilyacılarımız dünyada isim yapmış mobilyacılardır. İşin üretim kısmında olan zanaatkarlarımız mobilya sektöründe dünya çapında rağbet görecek konuma geldiler. Küçük esnaf da büyük firmalar gibi ihracat yapacak konuma getirilmeli. Bu da destekler ile gerçekleşir. Bu destek ihracatın artmasında büyük rol oynayacaktır. Mobilya sektörü gibi üretimde güçlü olduğumuz alanlarda reklam ve tanıtım da çok önemli. 142 ülkeye dizi ve film ihraç ediyoruz. Bu filmlerde yerli mobilya ürünlerinin gösterilmesi, dizi ihracatında en güçlü olduğumuz pazarlarda reklamımızın yapılması demektir. İhraç edilen filmlerde yerli ürünlere buzlama yapılmamalı ki izleyici görebilsin, talep edebilsin. Böylelikle dolaylı yoldan reklam ve tanıtım ile ihracatın artması sağlanacaktır. Ayrıca ufak esnafa fuarlara katılabilmesi için de destekler verilmeli. Özellikle yurt dışı fuarların da Ekonomi Bakanlığının şirketlere verdiği desteği esnaf ve sanatkara da vermeli” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın