Haberler

SANAYİDE ÇARK DÖNMÜYOR

-Artık KDV İndirimini Konuşmak İstemiyoruz-

Yaz sürecinde mobilya sektöründe yaşanan durgunluğu değerlendiren İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, KDV indiriminin bitmesi ve akabinde iki bayramın yaz dönemine denk gelmesi nedeniyle yaşanan durgunluğun Ekim ayında yapılacak MODEF Expo fuarıyla aşılacağını belirtti.

FUAR DURGUNLUĞU BOZACAKTIR

Piyasayı değerlendiren Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, “Öncelikle üst üste yaz döneminde denk gelen Ramazan ve Kurban bayramı ve ardından Haziran ayı sonunda KDV indiriminin bitmesiyle, havaların ısınması sonucu tatil sezonunun açılması nedeniyle Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında bir durgunluk yaşanıyor. Her sene böyle bir tatil durgunluğu oluyor. Düğünlerin bayramların ardından hızlanması ve Aralık ayı sonuna kadar devam edeceğini düşünürsek, mobilya ve beyaz eşya alışverişleri hızlanacaktır. 7-12 Ekim tarihinde MODEF Expo Fuarımızda kapılarını açacak. Yeni modeller, yeni tasarımlar, hem yurtiçine hem de yurt dışına hitap eden modellerimiz hem İnegöl mobilyasının hareketlenmesini sağlayacak hem de Türk mobilyasının ihracat rakamlarını arttıracağını düşünüyorum. Bugüne kadar döviz indi-çıktı, bayram oldu, Ramazan geldi, sıcaklar oldu derken bir şekilde gemisini yürütenler ayakta kaldı. Ama önümüzdeki 2020 yılından itibaren mobilya sektörünün daha iyi olacağını düşünüyorum. Bizim de adımlarımızı daha dikkatli atmalıyız. Çok uzun vadeli banka kredileriyle işler yapmamak gerektiğini düşünüyorum. Biraz ayağımıza göre yorganımızı uzatmamız lazım. Hesabımızı, kitabımızı günü birlik yapmamamız lazım. Bir fuarda siparişler aldık. Birkaç konteynır sipariş alıp bunun arkasını bilmeden borçlanma yapmamak lazım diye düşünüyorum. Bizim mobilyacımız gözü gerçekten çok kara. Risk almadan da belki büyüme olmuyor ama bundan sonra biraz daha dikkatli olmak gerekir diye düşünüyorum. Bütün esnaf ve sanatkarımıza sene sonuna kadar 4 aylık dilim de hayırlı işler diliyorum” dedi.

ARTIK KDV İNDİRİMİNİ KONUŞMAK İSTEMİYORUZ

KDV indirimi konusunu da değerlendiren Ayhan, “Yurt içinde KDV indiriminin faydalı olduğunu düşünüyorum. Artık bu KDV indirimini sık sık konuşma istemiyoruz. Bunun 8-10-12 bandına çekilip sabit kalmasını istiyoruz. Bizim ham madde girişlerimizin de bu oranlarda olmasını istiyoruz ki, her sene yaz sezonunda, her düğün sezonunda KDV indirimi diye konuşmamamız gerekiyor. Bu olacaksa olsun, olmayacaksa da gündeme gelmesin. Her sezon beklenti içine girmeyelim, yolumuza, işimize bakalım. Bu sefer ticarette indirimin olduğu aylarda hızlanıyor, diğer aylarda yavaşlıyor. O da bir sıkıntı oluşturmaya başladı. Herkes kendini o anki ticarete göre işlerini hazırlıyor. Bunun bir geçiş değil de devamlı, sabit olması gerekir diye düşünüyorum. Denemesi de yapıldı. En az 3 kere KDV indirimi yapıldı ve sonuçları görüldü. Devlete de faydası varsa ve zararı yoksa bunun kalıcı olmasını öneriyorum. Bunu sık sık konuşmamak gerekiyor. Çünkü alış veriş yapacak insanlarda da bir beklenti oluşuyor. Devlet yine KDV indirimi yapacak, şu ayı bekleyelim. Bu da bir sıkıntı oluyor. Adı konularak ya tamamen kalkmıştır ya da en fazla yüzde 12 bandın da sabitlenmiştir gibi bir rakam açıklanırsa biz de mutlu oluruz, devlette mutlu olur diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın