Haberler

Kayıt Dışı Çalışmanın Önlenmesi

İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan  Belediye Başkan Yardımcısı Alper Taban’ı ziyaret ederek, Mobilyacılar Sanayi Bölgesinde faaliyette bulunan bazı firmaların, işyeri açma ve çalışma ruhsatı olmadan faaliyetine devam ettiklerini bildirdi.

İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATI OLMAYANLARA İZİN YOK

‘İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsat’larına dair Kanun hükmünde kararnamenin 14 Haziren 1989 tarihinde değiştirilerek kabul edilmiş olup, 3572 sayılı Kanunun 17.06.1989 tarih ve 20198 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğini belirten Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, “İlgili Kanun maddesinin 3.maddesi (b) fıkrasında, ‘Belediye hudutları ile mücavir alan içinde kalan tüm işyerleri ve işletmelere, Belediyeler tarafından İşyeri Ruhsatı verilir’ hükmü yer almaktadır. Belediyeler tarafından ‘İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı’ verilmesi esnasında, firma sahiplerinden Oda Kayıt Belgesi ve Esnaf Sicil Tasdiknamesi istenmesi zorunludur. Oda Kayıt Belgesi ve Esnaf Sicil Tasdiknamesi alınabilmesi için de, Odaya kayıt olunacağından, kayıt dışı olarak çalışan firmaların en aza indirilmesi söz konusu olacaktır” dedi.

SOKAK SOKAK TARAMA YAPILSIN

Bu manada 2013 yılı içerisinde, İnegöl Mobilyacılar Odası olarak, İnegöl Belediye Başkanlığı oluru ile Zabıta Müdürlüğünün marifetiyle, Mobilya Sanayi Bölgesinde yer alan sokaklar taranarak, kayıtsız esnafların tespit edildiğini ve bir çok kayıtsız firmanın kayıt altına alındığını vurgulayan Başkan Özcan Ayhan,  “Kayıt altına alınan firmalar, aynı çalışmaya devam edilmesini ve kayıt dışı çalışmanın en aza indirilerek, haksız kazancın önüne geçilmesini, Odamız ve Belediyemizden talep etmektedirler. Bu konuda 2013 yılı içersinde başlatılan çalışmaya, bir süre ara vermek zorunda kalınmıştı. Bu gün yaptığımız ziyaret ile bu çalışmaya yeniden devam edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. ‘İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı’ olmayan firmalarda yaşanacak olası iş kazalarından Belediyemizin de sorumlu olmaması adına, bu günkü ziyaretimizde, Belediye Başkan Yardımcımız Alper Taban’dan, Zabıta Müdürlüğü desteği ile Mobilya Sanayi Bölgesinde sokak sokak tarama yapılmasını ve ‘İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı’ olmayan firmalarımızın gerekli belgeyi almaları konusunda yaptırım uygulamasını talep ettik” diye konuştu.

KONUYA GEREKEN İLGİYİ GÖSTERECEĞİZ

Belediye Başkan Yardımcısı Alper Taban ise,  Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan’a  ziyaret nedeni ile teşekkür ederek, sadece Mobilya Sanayisinde değil, İnegöl’ün bir çok bölgesinde ‘İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı’ olmadan faaliyette bulunan firmaların olduğunu, bu nedenle köklü bir çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi.  İnegöl Belediyesi ve Mobilyacılar Odası işbirliği ile öncelikle Mobilya Sanayi Bölgesi olmak üzere, konuya gereken ilgiyi göstereceklerini kaydeden Alper Taban, “Bu sayede, kayıt dışı çalışan firmaları en aza indirerek, haksız kazancın önüne geçilmesi için hep birlikte çalışacağız” ifadesinde bulundu.

Bir cevap yazın